Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Siparişimin teslimat süresi nedir?

Siparişin bir iş günü içerisinde kargoya verilir. Depo adresimize 600 km’den az mesafelerde bir günde, 600 km’den fazla mesafelerde iki-beş günde teslim edilir. Mobil alan olarak belirtilen; haftanın belirli günlerinde teslimat yapılan mevkii ya da birimlere teslimat süreleri farklılık gösterebilmektedir Kargo firmalarının dağıtım yapmadığı bölgelerde ürünlerini şubeden teslim alman gerekecektir.

Sipariş oluştururken hata yaptım nasıl düzeltebilirim?

Sipariş onayından kısa bir süre sonra fatura kesimi sistem tarafından otomatik yapıldığı için siparişinde içerik değişimi, ürün ekleme ya da çıkarılması yapılamamaktadır. Dilersen ilgili siparişinin iptali için Müşteri Ekibimizle iletişime geçebilir ya da siparişin sana ulaştıktan sonra iade/değişim işlemi başlatabilirsin.

Yanlış veya hatalı gelen ürün içi ne yapmalıyım?

Siparişini teslim aldığın anda kontrol etmen gerekmektedir. Açık, kargoda hasar gören veya eksik olduğunu düşündüğün paketi kabul etmemeli ve tutanak tutturmalısın. Paketi kargo yetkilisine teslim ederek iade olmasını sağlayabilirsin.

Kargoda hasar görünen ürün için ne yapmalıyım?

Teslim almadan önce ürün ve paketi kontrol etmelisin. Üründe mevcut olan hasar için tutanak tutmalı ve kargo yetkilisine imzalatmalısın. Hasarlı kargo paketlerini teslim almamalısın.

Kişisel bilgilerim güvende mi?

Kişisel bilgilerin 3. şahıslar ve firmalar ile paylaşılmamaktadır. Seni daha iyi tanıyabilmek ve güvenliğin için yaptığın alışverişler ve görüşmeler kayıt altına alınmaktadır.

Toplu sipariş verebilir miyim?

Evet verebilirsin,Toplu siparişlerde Wp üzerinden bize siparişini veya sipariş kodunu ve adet bilgisini paylaşarak iskontolu şekilde toptan siparişini kolayca verebilirsin

Siparişim bana ulaşmadan geri gönderilmiş, ne yapmalıyım?

Siparişin sana ulaşılamadığı durumlarda bağlı bulunduğunuz kargo şubesine iletilecektir. Siparişinin yeniden yönlendirilmesini Müşteri Hattımızdan talep edebilirsin. Teslim edilemeyen siparişler depomuza geri gönderilmekte ve iade süreci başlatılmaktadır.

Siparişim eksik geldi ne yapmalıyım?

Siparişini teslim alırken ürünlerini ve faturanı kontrol etmelisin. Eksik veya hasarlı bir ürün tespit ettiğinde tutanak tutmalısın.Müşteri  hizmetlerine Wp üzerinden mesaj atıp konuyu fotoğraf ile bize bildirebilirsin

Hafta sonları kargo gönderimi yapıyor musunuz?

Cumartesi günleri kargo şirketleri saat 12:00’a kadar hizmet verdiklerinden gönderiler sadece 12.00’a kadar yapılmaktadır.